




Breezeport Arched TDL 6LT E-17 | 72"x96" Breezeport Mahogany Wood Arched 6-Lite TDL Double Front Door with Built-in Screens and Operable Windows
- Breezeport arched 6-Lite true divided lite (TDL) mahogany double entry door with built-in screens and operable windows
- Each built in screen is a true divided panel for a new and innovative way to let fresh air into your home
- The operable glass windows have a slidebolt designed and made by Longleaf Hardware that allows you to easily lock or unlock the windows
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass options with a Low-E coating for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer over lumber core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish is available with prehanging.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | TDL with Built-In Screen |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 74-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Finished: | Available with pre-hanging |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $9,625.00
-65%$9,625.00
$3,368.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Breezeport arched 6-Lite true divided lite (TDL) mahogany double entry door with built-in screens and operable windows
- Each built in screen is a true divided panel for a new and innovative way to let fresh air into your home
- The operable glass windows have a slidebolt designed and made by Longleaf Hardware that allows you to easily lock or unlock the windows
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass options with a Low-E coating for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer over lumber core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish is available with prehanging.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | TDL with Built-In Screen |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 74-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Finished: | Available with pre-hanging |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















