

Breezeport TDL 4LT E-01 | 6'8"Tall Breezeport 4-Lite TDL Mahogany Wood Entry Door with Built-in Screen and Operable Window
- Breezeport 4-Lite TDL Mahogany wood entry door with built-in screen and operable window
- Each true divided lite pane comes with a built-in screen instead of glass for a new and innovative way to let fresh air into your home
- The operable glass window has a Cremone Bolt designed and made by Longleaf Hardware that allows you to easily lock or unlock the window
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2 x 83-3/4" |
| Glass Type: |
Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Breezeport 4-Lite TDL Mahogany wood entry door with built-in screen and operable window
- Each true divided lite pane comes with a built-in screen instead of glass for a new and innovative way to let fresh air into your home
- The operable glass window has a Cremone Bolt designed and made by Longleaf Hardware that allows you to easily lock or unlock the window
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2 x 83-3/4" |
| Glass Type: |
Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |












