
Keowee E-19 | Pre-hung 6-Lite TDL Knotty Alder Double Entry Doors with Eyebrow Transom and Grooved Bottom Panel
- Pre-hung 6-lite TDL Knotty Alder double entry doors with eyebrow transom and grooved bottom panel
- Transom height is 24"
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual paned Low-E glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lites |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | (2) x 30"x96" Doors: 62-3/4"w x124-1/2"h
(2) x 32"x96" Doors: 66-3/4"w x124-1/2"h (2) x 36"x96" Doors: 74-3/4"w x124-1/2"h |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96" Doors: 63-1/2"w x125-1/4"h (2) x 32"x96" Doors: 67-1/2"w x125-1/4"h (2) x 36"x96" Doors: 75-1/2"w x125-1/4"h |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $8,765.00
-65%$8,765.00
$3,067.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre-hung 6-lite TDL Knotty Alder double entry doors with eyebrow transom and grooved bottom panel
- Transom height is 24"
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual paned Low-E glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lites |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | (2) x 30"x96" Doors: 62-3/4"w x124-1/2"h
(2) x 32"x96" Doors: 66-3/4"w x124-1/2"h (2) x 36"x96" Doors: 74-3/4"w x124-1/2"h |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96" Doors: 63-1/2"w x125-1/4"h (2) x 32"x96" Doors: 67-1/2"w x125-1/4"h (2) x 36"x96" Doors: 75-1/2"w x125-1/4"h |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















