
Linville E-01 | 36"x96" Wide Mahogany Craftsman Style True Divided Lite Entry Door with Dentil Shelf
- 36"x96" Mahogany wood, craftsman style TDL (true divided lite) entry door with dentil shelf
- Door is 1-3/4" thick
- Clear glass has a Low-E coating for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Craftsman |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size (pre-hung): | 37 3/4" x 98 3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Pane, Clear Low-E |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 36"x96" Mahogany wood, craftsman style TDL (true divided lite) entry door with dentil shelf
- Door is 1-3/4" thick
- Clear glass has a Low-E coating for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Craftsman |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size (pre-hung): | 37 3/4" x 98 3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Pane, Clear Low-E |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |



















