đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Wakefield 1LT E-04 | 8'-0" Tall Mahogany Wood Double Entry Doors with 3/4 Glass and Bottom Panels
- 8'-0" Tall Mahogany Wood Double Entry Doors with 3/4 Glass and Bottom Panels
- Flemish or clear glass with Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 64-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear or Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
$2,136.75
Original: $6,105.00
-65%Wakefield 1LT E-04 | 8'-0" Tall Mahogany Wood Double Entry Doors with 3/4 Glass and Bottom Panels—
$6,105.00
$2,136.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8'-0" Tall Mahogany Wood Double Entry Doors with 3/4 Glass and Bottom Panels
- Flemish or clear glass with Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 64-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear or Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















