
MAH Craftsman 6LT-80 | 8'-0" Tall Traditional American Craftsman Style 6-Lite Mahogany Entry Door with Clear Glass
- 8'-0" tall traditional American craftsman style 6-lite Mahogany entry door with Clear glass
- Authentic "True Divided Lite" (TDL) and a 1-7ā16" wide muntin bar to accommodate double-thick insulated glass panels
- Decorative real wood dentil shelf molding installed on the exterior side of the door
- Double thickness tempered insulated clear glass panels consisting of two layers of safety glass
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Traditional flat panel design with the panel being constructed out of a multiple layered panel for strength
- The door utilize a unique "split resistant" panel design to inhibit cracking or warping of the large single panels
- Doors are assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Craftsman |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | LVL Mahogany,Ā Engineered Stiles And Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass: | Dual Pane, Tempered, Clear |
| DP Rating:Ā | +47.2/-51.4 |
| Unit Size: | 37-1/2" xĀ 98" |
| Rough OpeningĀ Size: | 38-1/4" xĀ 98-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8'-0" tall traditional American craftsman style 6-lite Mahogany entry door with Clear glass
- Authentic "True Divided Lite" (TDL) and a 1-7ā16" wide muntin bar to accommodate double-thick insulated glass panels
- Decorative real wood dentil shelf molding installed on the exterior side of the door
- Double thickness tempered insulated clear glass panels consisting of two layers of safety glass
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Traditional flat panel design with the panel being constructed out of a multiple layered panel for strength
- The door utilize a unique "split resistant" panel design to inhibit cracking or warping of the large single panels
- Doors are assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Craftsman |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | LVL Mahogany,Ā Engineered Stiles And Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass: | Dual Pane, Tempered, Clear |
| DP Rating:Ā | +47.2/-51.4 |
| Unit Size: | 37-1/2" xĀ 98" |
| Rough OpeningĀ Size: | 38-1/4" xĀ 98-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |



















