🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now


NP Horizontal 4-Lite SDL Smooth FG-2 | Narrow Profile Horizontal 4-Lite Fiberglass Double Entry Door With Multi-Point Locking System
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 62" X 82" or 66"X 82" or 74" X 82" or 62" X 98" or 66" X 98" or 74" X 98" |
| Stiles: | 3.5" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer
Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $3,872.40
Original: $11,064.00
-65%NP Horizontal 4-Lite SDL Smooth FG-2 | Narrow Profile Horizontal 4-Lite Fiberglass Double Entry Door With Multi-Point Locking System—
$11,064.00
$3,872.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 62" X 82" or 66"X 82" or 74" X 82" or 62" X 98" or 66" X 98" or 74" X 98" |
| Stiles: | 3.5" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer
Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |












