
7231CAP | Prehung 6 Lite 1 Panel Arch Top French Curve Mahogany TDL Double Entry Door with Insulated, Beveled Glass
Prestige Entries doors combine quality materials and skilled workmanship to produce excellent doors for your home.
- Prehung 6 lite, 1 panel arch top French curve mahogany TDL double entry door with insulated, beveled glass
- Engineered stiles and rails to aid in prevention of warping and cracking
- Full 1-3/4" thickness stiles and rails
- Stile widths are 4-7/8"
- Doweled construction joins stiles and rails
- Crossbanded veneers to promote stability
- Full 1-1/8" thickness 3-ply split resistant panels
- Solid wood single hip raised panels with split resistant core
- Mahogany is a reddish-brown hardwood with rich golden to deep red-brown color variations
- True divided lite (TDL) with insulated, beveled glass
- 1-1/4" beveled glass (11/16" visible)
- Doors are sold unfinished
- 1 year limited manufacturer warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | Arch Top French Curve |
| Wood Species: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Insulated and Beveled |
| Glass Thickness: | 1-1/4" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Prestige Entries doors combine quality materials and skilled workmanship to produce excellent doors for your home.
- Prehung 6 lite, 1 panel arch top French curve mahogany TDL double entry door with insulated, beveled glass
- Engineered stiles and rails to aid in prevention of warping and cracking
- Full 1-3/4" thickness stiles and rails
- Stile widths are 4-7/8"
- Doweled construction joins stiles and rails
- Crossbanded veneers to promote stability
- Full 1-1/8" thickness 3-ply split resistant panels
- Solid wood single hip raised panels with split resistant core
- Mahogany is a reddish-brown hardwood with rich golden to deep red-brown color variations
- True divided lite (TDL) with insulated, beveled glass
- 1-1/4" beveled glass (11/16" visible)
- Doors are sold unfinished
- 1 year limited manufacturer warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | Arch Top French Curve |
| Wood Species: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Insulated and Beveled |
| Glass Thickness: | 1-1/4" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















